Autor: admin
Dnia: 8 Grudzień 2021
Kategoria: Kwiaty żywe
Co to?
W wielu domach można zobaczyć pięknie urządzone wnętrza. Ale prawdziwe życie i przytulność wnoszą tam właśnie kwiaty. Uprawa roślin doniczkowych ma długą historię. Już w starożytności Egipcjanie uprawiali rośliny w pojemnikach. Również Chińczycy ponad 2500 lat temu ustawiali rośliny doniczkowe w swoich ogrodach.
Jaki kwiat może być doniczkowym?
Anturium
- Stanowisko. Uprawiane w doniczkach kwiaty z rodzaju anturium lubią miejsce osłonięte , bez pełnego nasłonecznienia. Najbardziej odpowiada im wilgotne powietrze o temperaturze ok. 27°C. Nawet zimą temperatura nie powinna spaść poniżej 16°C.
- Wygląd. Anturia może mieć liście długości na 40 cm i metrowe łodygi kwiatowe. Właściwym kwiatem nie jest – w zależności od odmiany – biały, różowy albo czerwony liść, ale otoczona przez niego wydłużona, przeważnie cylindryczna kolba. Na tej kolbie zebrane są niepozorne, małe, obupłciowe kwiatki. W dobrych warunkach kwiaty mogą pojawiać się przez cały rok.
- Podlewanie. Anturium nie może ani wyschnąć, ani stać w wodzie. Zimą należy podlewanie ograniczyć i utrzymywać bryłę korzeniową umiarkowanie wilgotną.
- Choroby. Anturium reaguje negatywnie na zbyt chłodne stanowisko i niewłaściwą ilość wody. Jeśli przed dłuższy czas roślina pozostaje bez kwiatów, przyczyną może być niedostateczne nawożenie. W suchym powietrzu mogą opanować roślinę czerwce i przędziorki.
Czerwce – owady z rzędu pluskwiaków równoskrzydłych.
Przędziorki – Larwy, nimfy i dorosłe osobniki żerują wysysając sok z komórek roślinnych, a ślady żerowania można zauważyć pod lupą w postaci licznych srebrnych punkcików. Uszkodzenie i zniszczenie komórek roślinnych prowadzi do ograniczenia fotosyntezy, zwiększenia transpiracji, ogólnego osłabienia rośliny, a nawet do jej śmierci.
Zostaw komentarz
Tagi: